Kassipoja ABC
Parim algus terveks eluks
Te olete valmis alustama õpinguid oma uusima pereliikme hoolduse ABC kohta.
Selle juhendi eesmärgiks on aidata teil pakkuda oma kassipojale tervet ja õnnelikku elu.
Teie loomaarst on teile parimaks infoallikaks teie kassipoja küsimustes, palun konsulteerige oma loomakliinikuga, kui teil on küsimusi oma kassipoja tervise või
Me loodame, et sellest juhendist saab aastateks teie lemmiku tervise ja õnne allikas.
Tähtsamad asjad kõigepealt
Te olete endale koju toonud uue kassipoja.
Põhitõed
Nüüd loetleme mõned hädavajalikud asjad uuele pereliikmele:
Nimi
Lühikesed nimed on kassipojale kergemad meelde jätta.
Märgistamine
Igal aastal kaob tuhandeid loomi, seega peab märgistus sisaldama teie nime ja telefoninumbrit kergesti loetaval lipikul. Te võite kaaluda ka looma märgistamist mikrokiibiga. Küsige oma loomaarstilt kiibi kohta.
Söögi- ja jooginõu
Soovitav on kasutada keraamilisi või roostevabast terasest mitte kummuli minevad kausse, aga need peavad olema vastupidavad ja neid peab iga päev puhastama.
Kaelarihm
On saadaval elastsed ohutuskaelarihmad. Kaelarihm peab olema paras, rihma ja kaela vahele peab jääma 2 sõrme jagu ruumi. Kassipoja kasvades andke oma kaelarihma järgi
Hooldusvahendid
Teie kassipoja karva pikkusele vastav hari on hädavajalik. Küsige oma loomarstilt õrnatoimelist ðampooni, kui plaanite oma kassipoega vannitada
Mänguasjad
Peavad olema piisavalt suured ja tugevad, et neid ei saaks alla neelata ega katki närida. Neile võib meeldida mängida mänguasjadega, mis on täidetud naistnõgesega.
Ase
Pehme ase, näiteks hubasesse nurka paigutatud käteratid või tekid võivad julgustada teie kassipoega seal magama
Kandepuur
Ohutuim ja kõige mugavam viis transportida kassipoega ja reisida temaga
Tualetikast
Asukoht peab olema kõrvaline, kuid kassipojale kättesaadav
Kodu muutmine kassipoja-ohutuks
Kassid on oma loomult uudishimulikud. Te ei pea tema elustili pärssima, kuid peate olema selleks valmis.
Hoidke kõik mürgised ja ohtlikud ained tihedalt suletud kappides
Hoidke tualetpoti prillaud all. Teie kassipoeg võib sinna sisse kukkuda
Hoidke kilekotid seal, kus kassipoeg neile ligi ei pääse, et need ei kujutaks endat ohtu kassipojale lämbumise näol
Hoidke paelad, nõelad, niidid, kummipaelad, kirjaklambrid, lipsukesed jms. kassipojale kättesaamatus kohas, et ta ei saaks neid alla neelata.
Elektrijuhtme peavad olema kinnitatud seinale või mähitud, et kassipoeg ei saaks neid närides elektrilööki
Hoidke ruloode ja kardinate nöörid kassile kättesaamatus kohas
Ohtlikud taimed
Mõned taimed võivad olla kassidele ohtlikud. Paljud neist on mürgised. Siin on osaline loetelu ohtlikest taimedest
Liiliad (kõik liigid)
– Asalead
– Nartsissid
– Tomatitaimede lehed ja varred
– Sõrmkübar
– Hortensia
– Filodendron
– Puuvõõrik
Küsige oma loomarstilt kogu nimekirja
Kratsimispost
Kassipoja loomuses on kratsida (mõnikord ka mööblit ja kardinaid)
Kuid vastupidiselt teie arvamusele ei tee ta seda ainult oma küünte teritamiseks
Nad kratsivad, et harjutada.Nad võivad niimoodi märgistada ka oma territooriumi
Kratsimispost peab olema küllalt pikk, et kass saaks ennast täies pikkuses välja sirutada. Mängides sele läheduses või asetades selle tema aseme kõrvale aitab kassipoja tähelepanu teie mööblit kõrvale pöörata.
Kui tabate kassipoja kratsimas eset, mida te ei taha, et ta kratsiks, siis asetage ta kratsimisposti juurde. Selle asemel, et karistada teda kui ta kratsib sobimatuid esemeid, kiitke teda, kui ta kasutab kratsimisposti.
Hüplemine mööda mööblit
Kui te leiate oma kassipoja hüplemas teie arvates sobimatuses kohtades, eemaldage ta sealt. Asetage ta paika, kus see on lubatud ja kiitke teda ohtralt.
Urineerimine väljaspool liivakasti
Võib juhtuda, et teie kassipoeg urineerib mujale kui selleks mõeldud liivakasti.
See võib juhtuda seetõttu, et teie kassipoeg ei pea tualetiliivakasti küllaldaselt puhtaks, et seal käia. Niisiis puhastage liivakast ja vahetage liiv. Kui teil on rohkem kui üks kass, peab olema piisavalt liivakaste, et kõik saaks neid kasutada.
Sellised “õnnetused” võivad viidata ka sellele, et teie kassil on kasside alumiste kuseteede haigus, üsna tavaline, aga tõsine probleem. Tunnusteks on ebamugavus ja valulikkus urineerimisel, veri uriinis, urineerimine väikestes kogustes ja liivakasti tihe külastamine.
Kasside ohutus
Kassid on iseseisvad ja armastavad ringi uidata kus ja kuna iganes neile seda meeldib teha, seetõttu on oluline, et teie kassil oleks mingi märgistus.
Õige söötmine
Toit, mille te valite oma kassipoja söötmiseks esimese eluaasta jooksul on otsustava tähtsusega tema edaspidiseks kasvuks, arenguks ja terviseks. Meie soovitame kasutada Hill’s* Science Plan* kassitoite.
Hill’s* Science Plan* on spetsiaalselt koostatud pakkumaks kassipojale kõiki vajalikke toitained. See on täistoit, ilma puudujääkideta ega liialdusteta, mis aitab ära hoida terviseprobleemide tekkimist.
Hill’s pakub tervet sarja Science Plan* Kitten kassipojatoite, et rahuldada teie kassipoja toitelisi vajadusi. Siin mõned põhjused:
Parim antioksüdantide retsept
Kõik Science Plan* kuivtoidud on koostatud nõnda, et pakkuda sobivates kogustes antioksüdante parima toitumise heaks. Need antioksüdandid vähendavad vabade radikaalide poolt põhjustatud kahjustuste teket. Vabad radikaalid – mis tekivad näiteks saastumise ja ultraviolettkiirguse tagajärjel, võivad põhjustada kahjustusi, mille tulemuseks võib olla nõrgenenud immuunsüsteem ja võib-olla ka tõsisem haigestumine.
Antioksüdantide valem Science Plan toitudes aitab kaasa immuunsüsteemi tervisele
E-vitamiin:
E-vitamiin, koos teiste naturaalsete antioksüdantidega aitab kaitsta immuunsüsteemi. Tugev immuunsüsteem annab kaitse haiguste vastu ja vähendab uue ümbruse ja sotsialiseerumisega tekkivat stressi. E-vitamiin aitab kaasa ka hea vaktsineerimisjärgse vastuse tekkimisele.
Beeta-karotiin:
Aitab ehitada tugevat immuunsüsteemi ja seda loetakse võimsaks vahendiks mitmete haiguste vastu võitlemisel.
C-vitamiin:
Toetab E-vitamiini ja aitab kaasa selle toime suurenemisele organismis, et võidelda toksiinide ja saastuse poolt tekitatud kahjustuste vastu.
Seleen:
Asendamatu mikroelement, mis töötab koos E-vitamiiniga ja on antioksüdeerivate ensüümide asendamatu koostisosa. Need ensüümisüsteemid aitavad kaitsta rakukahjustuste eest.
Kassipoja toitmine
Tasakaalustatud toitmine
Kõrge kvaliteediga toitained ja tasakaalustatud koostis aitavad hoida hambad, luud ja immuunsüsteemi tugevad ja terved. Seetõttu on Science Plan koostatud nii, et pakkuda õigetes kogustes tähtsaid toitaineid, et kindlustada kassipoegadele kõik vajalik, et nad kasvaksid tugevad ja terved.
Suurepärane maitse
Hill’s pühendub jätkuvalt oma toitude maitseomaduste parandamisele ja nüüd on ka Science Plan Kitten sarja toodetel uus parem maitse.
Science Plan* Kitten
Kuni 1-aastaseks saamiseni
Kassipoegadel on spetsiifilised vajadused õigeks arenemiseks. Science Plan* Kitten tasakaalustatud täistoit sobib igat tõugu kassipoegadele.
Sisaldab:
•Kõrge kvaliteediga valke: sisaldab kõiki 11 asendamatut aminohapet, kaasa arvatud tauriini; mis on vajalikud tugevate luude ja lihaste arenemiseks
•Omega 3 ja Omega 6 rasvhapped: toetavad tervet närvi- ja immuunsüsteemi; parandavad naha ja karvkatte tervist.
•Seeduvad süsivesikud: varustavad energiaga
•25 vitamiini ja mineraali: täielikus tasakaalus kasvavate kassipoegade tarbeks
•Kaltsium: tugevate hammaste ja luude jaoks
•D-vitamiin: kaltsiumi õigeks imendumiseks
•B- vitamiinid: tagavad õige ainevahetuse ja isu
Liikumise ja õpetamise tähtsus
Liikumine on eluline kassipoja füüsilise ja vaimse tervise jaoks. Treenitud olemine hoiab ära rasvumise ja sellega seotud risked. Regulaarne treening õpetab ka suhtlemisomadusi ja aitab ära hoida halba käitumist.
Kassipojad armastavad liikumist – samavõrra nagu teiega koosveedetud aega ja jagatud tähelepanu. Tegelikult saavad kassid piisava koormuse lihtsalt mängides. Kassipoeg naudib kahte tüüpi mänge- objektide ründamist ning teie või mängukaaslasega suhtlemist.
Kassipojale on mänguhiir või kokkurullitud sokk saagiks, mida jahtida ja rünnata.
Enne teie juurde elama tulekut õppis kassipoeg palju mängimise ja suhtlemise kohta oma pesakonnakaaslastelt. Nüüd on teil võimalus läbi mängu luua side oma kassipojaga. Interaktiivsed mänguasjad mitte ainult ei paku liikumisvõimalust vaid pakuvad teile ja kassipojale kvaltiteetst mänguaega.
Kuigi juba aastaid on neid peetud kassidele sobivateks mängukannideks, on paelad, nöörid ja lõngakerad tegelikult ohtlikud. Allaneelatuna võivad need kinni jääda kassipoja soolestikku.
Kassipoja õpetamine
Ärge kunagi lööge kassipoega ega karjuge tema peale. Selle asemel püüdke teda, kui ta valesti käitub, pritsida veepudelist või raputada kivikesi täis metallpurki, et katkestada halb käitumine.
Hea hoolduse tähtsus
Hooldus ja loomaarsti juures käimine on tähtsad nii teie lemmiku tervise seisukohalt kui teievahelise sideme loomisel.
Kammimine
Hoides oma kassipoega hästi hooldatuna aitab kaasa tema tervisele. Kasutage seda aega oma kassi karvakatte ja naha uurimiseks selliste probleemide nagu karvapulstikud, nahaärritused, kirbud või täid.
Vahendid: loomadele mõeldud harjad või kammid
Kuidas: harjake karvakasvu suunas
Kui tihti: vähemalt üks kord nädalas. Pikakarvalisi kasse kammige iga päev
Küünte lõikamine
Vahendid: spetsiaalselt kassidele mõeldud küünetangid
Kuidas: Paluge, et teie loomaarst näitaks teile
Kui tihti: Iga 6-8 nädala tagant või nii tihti kui vajalik
Hammaste puhastamine
Suõõne hea seisukord on oluline kogu kassipoja tervise huvides
Vahendid: saadaval on hambapuhastukomplektid
Kuidas: Küsige juhiseid oma loomaarstilt. Täielikuks hamba- ja igemehoolduseks võib olla vajalik hammaste professionaalne puhastamine loomaarsti poolt.
Kui tihti: Soovitav on igapäevane puhastamine, koos arstliku ülevaatusega iga poole aasta kuni aasta tagant
Kõrvade puhastamine
Vahendid: vatipallid ja kõrvapuhastuslahus ( ärge kasutage vatitikke)
Kuidas: Küsige täpsemalt oma loomaarstilt
Kui tihti: Üle kahe nädala või nii tihti kui vajalik
Vannitamine
Kassid ei vaja tihti vannitamist, kuna puhastavad end ise. Kuid nad vajavad seda vahel, et eemaldada mustust või lõhnasid.
Vahendid: Õrnatoimeline kassiðampoon, kummimatt (et takistada naid libisemast), ja käterätt kuivatamiseks.
Kuidas: Page kassile kõrva vatitropid, et takistada vee sattumist sinna. Kammige välja pulstikud. Kasutage sooja vett, tehke nii kiiresti kui võimalik ja hoiduge ðampooni sattumisest kassipojale silma. Loputage puhtaks. Kuivatage käterätiga ja kammige veelkord.
Loomaarsti külastamine
Loomaarst on teie parim infoallikas
Mis on normaalne?
Uurige välja, mida peetakse normaalseks ning teatage oma loomaarstile kõikidest kõrvalekalletest niipea kui võimalik. Teie loomaarstil on kõige värskemad andmed kõigi teie kassipoja haiguste kohta.
Silmad:
Peavad olema säravad ja puhtad. Igasugune nõre silmanurgas tuleb õrnalt eemaldada silmapuhastusvahendisse vatipadjakesega, silmast väljapoole pühkides
Kõrvad:
Peavad olema puhtad ja ilma eritise ning lõhnata. Kõrvapõletikud on valulikud ja võivad ravimata jätmisel põhjustada kuulmise langust.
Nina:
Peab olema niiske, puhas, ilma eritiseta ja ilma lõhedeta.
Suu:
Igemed peavad olema roosad ja terved. Hambad peavad olema puhtad ja ilma hambakivita. Halb hingeõhk viitab hambaprobleemidele.
Karvkate:
Teie kassipoja karvkate peab olema läikiv ja puhas.
Kehakaal:
Kui te märkate, et teie kassile on tekkinud lotendav kõht või paksem nägu, pate konsulteerima oma loomaarstiga söötmissoovituste suhtes, sest teie kass võib lla kerges ülekaalus.
Tualetikast:
Igasugused muutused väljaheidete või uriini koguses või iseloomus võivad olla potentsiaalsed märgid terviseprobleemidest.
Kaitsesüstimised
Kassipoegi hakatakse vaktsineerima juba 9-nädalaselt. Võetud kassipojaga aga peaks koheselt külastama loomaarsti. Teie loomaarst soovitab teie kassipoja eale sobiva vaktsineerimisskeemi. Kaitsesüstid on ärmiselt soovitavad ka neile kassidele, kes teistega kokku ei puutu.
Immuniseerimisega saadakse kontrolli alla järgmised haigused:
Panleukopeenia
Tuntud ka kui kasside nakkuslik soolepõletik, põjustatud viiruse poolt. Tunnused: loidus, isu puudumine, oksendamine ja kõhulahtisus ning veri väljaheidetes.
Kasside rinotrahheiit
Kasside kalitsiviroos
Need on gripilaadsete haigustunnustega ülemiste hingamisteede haigused, mis võivad muutuda väga tõsisteks.
Kasside leukeemia
See on teistelt kassidelt saadav surmav haigus. Seda põhjustab viirus, mis ründab immuunsüsteemi ja mille tulemuseks on erinevat tüüpi vähkkasvajad või teised nõrgestavad haigused. Kui teie kass käib väljas, võib selle haiguse vastu vaktsineerimine olla vajalik.
Marutaud
Marutaudi võivad kanda rebased, nahkhiired, koerad ja kassid. Marutaud kandub edasi nakatunud looma sülje kaudu. Haigus lõpeb alati surmaga ja on nakkav ka inimesele. Marutaudi vastu vaktsineerimine on Eestis kohustuslik! Vaktsineerimisega kaitsete oma ka oma peret ja teisi inimesi surmaga lõppeva haiguse eest.
Konsulteerige loomaarstiga soovitatava vaktsineerimisprogrammi suhtes.
Parasiidid ja nendest hoidumine
Kirbud, täid ja sooleussid on kõige tavalisemad kasse tabandavad parasiidid. Mõned neist võivad edasi kanda raskeid haigusi, eriti noortele kassidele.
Kirbud
Kirbud hammustavad ja toituvad kassipoja verest, põhjustades sügelust ja ärritusnähte. Selle tagajärjeks võivad olla haiguslikud seisundid, nagu näit.:
o kirbuallergiline dermatiit, tihti esinev allergiline nahahaigus
o nahapõletik
o paelussid
Paluge oma loomaarstil soovitada kirbutõrjevahendit, mis takistab kirpe kassipoega hammustamast ja hävitab need kiirelt.
Sooleparasiidid
Paljud kassipojad sünnivad sooleussidega või nakatuvad kohe peale sündi. Sooleparasiidid nagu solkmed ja kidaussid võivad vahel põhjustada kassipoegade tõsist haigestumist. Paelusse leitakse tihti kassipoegadelt, kelle emal on kirbud. On väga tähtis, et kassipojale antakse esimese 6 elukuu jooksul regulaarselt iga kuu ussirohtu. Teie loomaarst määrab teile sobiva graafiku ja laiatoimelise ussirohu, mis ohutult ja efektiivselt eemaldab sooleparasiidid, nagu ümarussid, kidaussid, piugussid ja paelussid.
Kastreerimine ja steriliseerimine
Igal aastal lõpetavad tuhanded lemmikloomad loomade varjupaigas. Paljud nendest loomadest tuleb magama panna. See probleem eksisteerib suuresti seetõttu, et kassidel ja koertel lastakse vabalt paljuneda, ilma ,et nende järglastele leiduks küllaldaselt kodusid
Kui te ei taha oma looma aretuses kasutada, soovitame teil oma loom lasta varases eas kastreerida või steriliseerida, et ära hoida soovimatute järglaste probleemi.
Uurimused on näidanud, et steriliseeritud ja kastreeritud loomad elavad kauem. See vähendab ka teatud tüüpi kasvajate ning teiste terviseprobleemide tekkeriski.
Kui teie lemmikul on kalduvus ülekaalu tekkimisele, siis võite otsustada madalama kalorsusega toidu kasuks. Küsige oma loomaarstilt, kuidas ära hoida steriliseeritud loomade kaalu tõusu. Rääkige loomaarstiga steriliseerimise või kastreerimise operatsioonist.
Soovitused talveks
o Talvel hoidke oma kassi käpad lumevabad ning puhtad lund sulatavatest kemikaalidest nagu sool. Need võivad ärritada käpapadjandeid ja suud. Kui peate oma kassi väljas, siis vahetage tihedalt tema joogivett, et hoida seda külmumast.
o Lemmikloomadele meeldib antifriisi lõhn ja maitse. See aga võib olla surmav isegi väikestes kogustes allaneelatuna.
Allikas : lemmikloomakliinik.ee