Siiami kass

Siiami kass – Siiami kassi välimus

Siiami kasse on lihtne ära tunda tänu nende iseloomulikule värvile ja mandlikujulistele sinisilmadele. Nad on väga siledad kassid, kelle kõrvad, nägu, saba ja käpad on erinevat värvi. Siiami kassid on väikesed või keskmise suurusega saledad ja elegantsed kassid, kellel on pikk kere, kael ja saba ning piklik kiilukujuline nägu.

Kaasaegse tõustandard järgi on neil elegantne, sale, nõtke ja lihaseline kere.  Nende pea on kolmnurkne ja peenikese ninaga. Silmad on mandlikujulised ja längus, kõrvad on suured ja õhukesed. Neil on pikk kael, kere ja saba. Karv on lühike, läikiv, peenekoeline ja pehme ning kere ligidal. Siiami kassidele on iseloomulikud erinevat värvi kehaosad.

Siiami kassi värvid

Maski värvid on näo, kõrvade, saba ja käppade värvid. Siiami kasse esine järgmistes maskivärvides:  must, šokolaad, sinine, lilla, kaneel, helepruun, punane, kreem, aprikoos või karamell. Maske võib ka olla kilpkonnaluu värvi ja vöödilisi.

Siiami kassi iseloom

Siiami kass

Siiamlased on väga intelligentsed, elavad ja lõbusad kassid. Nad võivad olla väga nõudlikud ja segada ennast täielikult omaniku ellu. Neile ei meeldi ignoreerimine ja nad peavad alati olema tähelepanu keskpunktis. Tavaliselt peavad nad end pigem inimesteks, kui kassideks. Siiami kassiga ei hakka kunagi igav.

Neil on tugev isiksus ja tavaliselt on nad väga jutukad, sageli ka väga valju häälega. Siiami kassi hääl on üsna legendaarne ja nad kasutavad seda inimestega suhtlemiseks palju. Nende näugumist võib võrrelda inimlapse nutuga.

Siiami kass
Siiami kass

Neile meeldib inimestega olla ja neil on selleks suur vajadus. Siiami kasse nimetatakse vahel ekstravertideks. Sageli loovad nad tugeva sideme ühe inimesega.

Siiami kassid on äärmiselt armastavad ning toredad, meeleolukad ja täielikult domineerivad lemmiku. Nad on väga lojaalsed ja hellad. Siiamlased on tavaliselt aktiivsed ja mängulised isegi täiskasvanuna.

Nad on energilised kassid, kes on alati liikumises. Mida iganes sa ka ette ei võtaks, võid alati olla kindel, et siiamlane tuleb sulle appi.

Siiami kass eluiga

Siiami kassid elavad tavaliselt 13–14 aastat, kuid ennekuulmatu ei ole ka Siiami kasside elamine üle 20 aasta. Neeruhaigus, täpsemalt krooniline neerupuudulikkus, on sage surmapõhjus  kõrges eas siiamlaste puhul. Rohkem lugemist kasside neeruhaiguste kohta

Siiami kassi ajalugu

Kuigi Siiami kassi päritolu kohta on palju teooriaid, on nüüdseks päris kindel, et see oli armastatud kassitõug iidses Siiami linnas Ayutthayas.  Ayutthaya asutati 1350. aastal ja see oli Siiami pealinn kuni 1767. aastani, kui see Birma kuningriik sissetungi ajal hävitati.

Praeguse Bangkoki rahvusraamatukogus on Ayutthayast pärit käsikiri, mis kirjeldab kohalikke kasse ning ütleb, et neil on must saba, käpad ja kõrvad ning valge keha ja sinisilmad, mis hiilgavad öösel punakalt, sest kass on osalt albiino.  Siiami kassi silmad on hiilgavalt safiirsinised.  Algupärased Siiami kassid elasid Siiami templites ning neid valvati kiivalt, et hoida tõug puhtana.  Neid valvati isegi nii kiivalt, et väidetavalt tohtisid neile läheneda ainult kuningliku perekonna liikmed.  Kassi võis saada ainult mees, kes ülendati rüütli või aadliku staatusesse, sest usuti, et kassidel on erilised võimed.

Kuigi paljudel Tai Siiami kassidel oli kõver saba, on seda aastate jooksul tõuveaks pidama hakatud ning aretajad on selle suures osas välja juurinud. Siiski võib seda leida Tai tänavakasside hulgas. Paljudel algupärastel Siiami kassidel olid kõõrdsilmad, et kompenseerida nägemisristmiku n-ö sirge ehituse eest. Seda, ja ka erinevat värvi kehaosi, tekitab albinismi alleel. Kõverat saba ja kõõrdsilmsust on peetud veaks ning tänapäeval on need valikulise aretamise tulemusel haruldasemad.

Tektsi võib kasutada ainult kassid.ee-le viidates.

Kommentaarid

kommentaari