Scottish fold

Scottish fold ja highland fold

Keha  Keskmine kuni suur, lihaseline ja jässakas. Rind, selg ja õlad on laiad ning massiivsed. Kael on lühike ning tugev. Jalad lühikesed ja stabiilsed, käpad paksud ja ümmargused. Saba on keskmise pikkusega, ulatudes vähemalt õlgadeni. Lõpeb ümmarguse otsaga. Ilma ühegi jäiga või paksu osata ning peab hästi painduma juurest tipuni. Pea  Pea on ümar, suur ja lai ning kindla lõuaga. Nina on lühike, lai ja sirge. Profiil on kurviga (ilma stopita). Põsed on täidlased ja ümarad.

Scottish fold
Scottish fold

Suured ümmargused vurrupadjad annavad lühikesele koonule kindla joone. Kõrvad  Kõrvad on väikesed ja ettepoole volditud. Neil on ümarad tipud, mis on suunatud pea keskele. Asetus on lai ja hästi pead ligi. Straight kassidel on kõrvad kikkis. Silmad  Silmad on suured ja ümmargused, laia asetusega. Silmade värvus peab vastama karvkatte värvusele. Karvkate  Lühikarvaline: karvkate on

lühike ja väga tihe, seisab kehast eemal. Ta on õhuline tänu piisavale aluskarvale. Tekstuur ei tohi jätta villast muljet. Pikakarvaline: karvkate on keskmise pikkusega ja väga tihe, piisava aluskarvaga. Ei tohi olla liibuv. Värvus  Kõik värvused ja mustrid ükskõik kui suure valge osakaaluga ja point värvused ilma valgeta on lubatud.

 

Vead

  • Jäikus ükskõik millises saba osas on viga
  • Peast eemale hoidvad kõrvad
  • Profiil stopiga
Punktitabel
Keha 10 punkti
Saba 15 punkti
Pea 15 punkti
Kõrvad 30 punkti
Silmad 15 punkti
Kasuka tekstuur ja värv 10 punkti
Seisund 5 punkti

Aretus ja registreerimine

  • Paaritus Scottish/Highland Fold x Scottish/Highland Fold vahel on keelatud
  • Aretuses on lubatud kasutada vaid Briti lühikarvalisi/pikakarvalisi ja Scottish/Highland Straight kasse.
  • Rangelt on keelatud kikkis kõrvadega kassipoegade registreerimine Briti lühikarvaliste või pikakarvalistena!
    Nad peavad olema registreeritud kui Scottish/Highland Straight kassid ning neid pole lubatud kasutada Briti lühi- ja pikakarvaliste aretuses.

Ajalugu

Aastal 1961 leidis karjane nimega William Ross ühest Coupar Anguse lähedal olevast farmist esimese teadaoleva scottish foldi. Ta palus selle ühe väikse lontis kõrvadega valge kiisu endale ning Susie nimeline kass ongi tõu alus. See armas ilme, mis meenutab öökulli või karupoega, tõmbas palju tähelepanu nii kassiarmastajate kui näitusekohtunike seas ja juba 1978.a. tunnustas esimesena maailmas tõugu Ameerika kassiklubi CFA.

Aretus

Scottish folde on kaht tüüpi: lontis ja kikkis (normaalsete, straight) kõrvadega. Lontis kõrvad põhjustab homosügootne retsessiivne geen. See ongi loomuliku mutatsiooni põhjuseks. Geeni kannavad mõlemad tüübid, nii kikkis kui lontis kõrvadega. Straight kassidel on selle pärast aretuses väga suur tähtsus. Üks vanematest peab olema alati straight, muidu võib kassipoegadel esineda liigeste jäikust.

Scottish fold
Scottish fold

Juba paar aastakümmet on scottish foldide aretuses kasutatud nii briti kui ameerika lühikarvalisi. Siiski on tõug täiesti omanäoline. Tal pole ameeriklase tugevad ja jõulist keha ega nina. Samuti pole tal britlasele iseloomulikku jässakat ja massiivset keha, väga lühikesi jalgu ega lamedat pealage. Fold on hoopis keskmise suurusega ümmargune ja pehme kass, kellel on lühike, tihe ja kehast eemalehoidev kasukas. Tal on suured, ümmargused ja laia asetusega imelised silmad, millest kiirgab armastust. Ka tema põsed on ümarad ja täidlased ning lühikesel ninal on profiilis vaadates õrn kurv.

Scottish fold kiisud sünnivad kõik kikkis kõrvadega. Kolme-neljanädalaselt selgub, kellest tuleb fold ja kellest straight – osadel voldivad kõrvad peadligi, teistel jäävad püsti. Kui kassipojad on 6-8-nädalased, saab juba umbes öelda, mis klassiga on tegu – kas lemmiku, aretus- või näituseklassi kassiga.

Iseloom

Shotlased on võrratu iseloomuga kassid. Just selle pärast on nad nii hinnatud ja erinevad teistest tõugudest. Nad on vaiksed, naudivad tohutult inimese seltskonda ja väljendavad seda igapäevaselt. Samuti on nad väga suure kohanemisvõimega – neid ei häiri lärmakad lapsed, ringi jooksvad muud lemmikloomad, uued kohad või inimesed. Ka näituseid võtavad üsna rahulikult, uus näitusesaal või hotellituba ei vii neid absoluutselt stressi.
Scottish fold on väga hellust nautiv tõug ja tahab lähedust. See on nii mõnus, kui õhtuti vaatad telekat, kass kõhu peal magamas või hommikuti tunned hella käpapuudutust just minut enne äratuskella – avad silmad ja sind ootab suurte silmadega nurruv lemmik. Koju tulles väljendavad nad oma rõõmu sulle ukse peale vastu joostes. Tüüpiline scottish fold naudib ka teiste lemmikloomade seltsi. Minu esimene kass näiteks suhtleb meie nümfkakaduuga ja teise kiisu parim sõber on väike koer. Nad pesevad üksteist, magavad kaisus ja mängivad.

Värvid

Scottish folde on olemas absoluutselt kõiki värve. Samuti on palju mustreid ja lisaks loob variatsioone lühi- ja pikakarvalisus. Väga huvitav tõug, kellega tööd teha ja igale maitsele leidub huvipakkuv variant. Erilisemad on kassid valgega, kuldne ja šokolaadi/kaneeli värvus ning point mustrid, mis on viimase aja suurim trend. Meie kasvandus on Euroopas esimene, kus tegeletakse point ja kuldse värvi aretusega. Mõned näited erinevatest värvidest:

Tektsi võib kasutada ainult kassid.ee-le viidates.

allikas : http://www.macrory.ee

Kommentaarid

kommentaari