Burma kass

Burma kassi ajalugu

Burma kassid on sajandeid elanud Birmas, Tais ja Malaias. 1800-ndate aastate lõpust tunti neid Inglismaal šokolaadikarva Siiamina, kuid nad ei olnud soosingus ja surid järk-järgult Inglismaal ja Euroopas välja. Burma kassi päritolu ulatub tagasi kassini nimega Wong Mau, kes oli 1930. aastal San Franciscosse dr Joseph Thomsoni juurde saabunud pruuni emane burma.

Siiami kassiga paaritamise läbi sai burma kass eraldi kassitõuks. Aeg-ajalt sündis heledamaid kassipoegi ja lõpuks küsisid Ameerika aretajad kassiarmastajate ühenduselt CFA nende nn lahjendatud värvide tunnustamist, kõigepealt Malaia kassi nimelise tõuna ja hiljem heledama burma kassina.

Burma kassi välimus

Burma kass on tugev, sportlik ja elegantne lühikarvaline kass, kes on oma suuruse kohta üllatavalt raske ja keda sageli on piltlikult nimetatud siidi mässitud telliseks. Tõul on sile, ühtlane ja läikiv kasukas. Nende karv on väga lühike ja siidine ega vaja üldjuhul lisaks igapäevasele silitamisele erilist hooldust. Täiskasvanud isased on suured, emased õrnemad ja graatsilisemad; nende kaaluvahe on umbes 1-1,5 kilo.

Burma kass
Burma kass

Burma kass on kompaktse kehaehitusega kass, kelle on väike ümar pea ja kollased või kuldsed laiali asetsevad silmad. Burma kassi saba on osast kitsam. Euroopa burma kassid on elegantsed, kuid ei ole haprad. Nad on keskmise suurusega ning neil on hea kehaehitus, lihaseline kere ja väga väljendusrikkad silmad. Peamine erinevus nende tõugude vahel on värvides:

Šokolaadikarva burma kass

Burma kassi värvid

Burma kassil on Austraalias, Suurbritannias ja Euroopas kümme peamist tunnustatud värvi.

 

Pruun – burma kassi algne värv, rikkalikult soe tumepruun toon.

Sinine – hõbedase läikega pehme sinikashall.

Šokolaad – soe piimašokolaadi värv.

Lilla – roosaka tooniga kahvatuhall.

Punane – punakasoranži värvi karv rindkere juures ning kollakasoranž külgedel.

Kreem – roosakas koorekarva toon pea ja selja juures.

Pruun kilpkonnaluu – punaste toonidega pruun.

Sinine kilpkonnaluu – kreemjate toonidega sinine.

Šokolaadikarva kilpkonnaluu – punakate toonidega šokolaadi värv.

Lilla kilpkonnaluu – kreemjate toonidega lilla.

Burma kass iseloom

Burma kassid on väga sõbralikud, uurishimulikud ja armastavad ning see on tõug ka üks populaarsemaid. On öeldud, et burma kassid käituvad pigem nagu koerad. Poegadena saab neid õpetada asju ära tooma. Nad tervitavad sind uksel ja lohutavad, kui oled haige või õnnetu – nad armastavad tingimusteta.

Burma kassid on alati kohal, kui midagi toimub. Nad on osavõtlikud kassid – erksad, uudishimulikud, intelligentsed ja seltsivad. Neist ei saa mööda vaadata! Kui maha istud, arvab burma, et pakud talle lesimiseks sooja ja mugavat voodit. Aias rohimiseks põlvitades kasutab ta sinu selga, et ümbruskonnast kõrgemal paremat pilti saada. Igapäevaseid koduseid töid tehes arvab burma, et saab sind just sinu õla pealt kõige paremini aidata.

Burma kassile meeldib oma ümbruskonda uurida. Kõik mehaaniline ja liikuv on burmale hea mänguasi. Nad saavad ukselinkide tööpõhimõttest väga kiiresti aru ja nende omanikud peavad ukselingid tihti paigaldama tagurpidi. Kõrgused neid ei heiduta. Lihaselistele burmale meeldib uste peale hüpata ja pahaaimamatuid sisenejaid üllatada. Siiski rahunevad nad vanusega maha ja neid saab lahkelt, kuid kindlat „EI!“ öeldes treenida. Selleks tuleb alustada varakult ja olla kindlameelne, sest burmad on väga tugeva iseloomuga ja valitsevad suurema vaevata kogu perekonda.

Kuigi burma kass on ideaalne tõug perekondade, laste ja eakate jaoks, ei ole burma õige valik inimestele, kes soovivad rahulikumat ja enamuse oma aega lõõgastudes veetvat lemmikut. Burmade seltskondlik loomus tähendab ka seda, et neil on vaja kas inimestest või kaslastest kaaslasi. Seltsielu ei saa asendada mänguasjadega. Seetõttu on töötava omaniku puhul oluline, et ostetaks kaks burma kassi poega, ideaalis samast pesakonnast. Nii saab vähendada uuest keskkonnast tulenevat stressi ja kasside iseloom on pikas perspektiivis palju rahulikum ja armastavam. Kui nad aga üksi koju jätta, tahavad nad mängida kogu öö ja segavad nii omaniku und. Aja sisustamiseks leiavad nad alati tegevust. Kahjuks võib nende lõbustustel olla hävitav mõju. See kehtib küll kõikide kasside puhul, kuid kaaslaste olemasolu on eriti oluline sellise intelligentse, seltskondliku ja aktiivse tõu puhul nagu Burma kass. Õnnelik burma kass on kodu õnnistuseks, õnnetu kass võib kodus kaost tekitada.

 

Tektsi võib kasutada ainult kassid.ee-le viidates.

Kommentaarid

kommentaari