Oriental kass

Oriental kassi ajalugu

Arvatatakse, et see tõug on pärit Siiami kassist. Üle 300 erineva värvi ja mustriga. See tõug sobib peaaegu kõigile. Oriental kass on Siiami kassi iseloomu ja kehaehitusega, aga erineb karvkatte poolest. Esineb erinevaid värve, ka tähne. Varaseim teadaolev kirjalik allikas, mis kirjeldab siiameid nii sõnas kui pildis, Cat-Book Poems, pärineb linnast nimega Ayudha, Taimaa muistsest pealinnast aastatel 1350-1767. Nimetatud raamat kirjeldab nii maskiga kui ühevärvilisi, samuti täpilise mustriga kasse.

Oriental kassi iseloom

oriental kass
oriental kass

Oriental kassid ootavad sind ilusasti kodus, et Teid innukalt tervitada ukse juures ja kõik oma päevast ära rääkida.  Kui jääte koju hiljaks nad hurjutavad teid. neile meeldib kapis sorida ja oma lemmikmänguasja otsida. Nad teevad kõike, et teil oleks hea. Siiami ja Oriental kassi isiksused on ka väga sarnased. Asiaadid on sotsiaalsed , intelligentnsed, ja paljud on üsna häälekad! Nad jäävad sageli mänguliseks täiskasvanueas, kus ka paljudel meeldib endiselt mängida.

Orientaalide iseloom on sama värvikas kui nende kaunis kasukaski. Sarnaselt siiamitele on nad väga intelligentsed, uudishimulikud ja seltsivad. Nad on lojaalsed, energilised ja nõuavad palju tähelepanu. Pidev üksiolek viib depressiooni ja tervisehädadeni. Seetõttu müüvad paljud kasvatajad neid paarikaupa või nõuavad, et peres oleks üks kass juba olemas. Nad ei sobi inimestele inimestele, kes tahavad endale vaikset ja rahulikku diivanikaunistust.

Orientaalid võtavad osa kõigest, mis elamises parasjagu teoksil on – remondi tegemisel on nad kõigest hingest abiks värvimisel või pahteldamisel, sättides ennast alati just sinna kohta, mida pintsel või pahtlilabidas peaks järgmisena tabama.Samuti on nende suured lemmikud puzzled ja lauamängud.  Ikka seetõttu, et sobival hetkel elegantselt üle poolelioleva mängu kõpsides piisava segaduse tekitamisega seltskonna tähelepanu pälvida

Oriental kassi välimus

Tegu on väga elegantse kassid, alustades kõrvadest kuni lõpetades jalgadega. Neil on mandlikujulised silmad, kolmnurga kujuline pea ja väga ilusad suured kõrvad. Kuigi nad paistavad suhteliselt kiitsakad, siis tegelikult on neil päris tugevad musklid ja ei ole üldse nõrgukesed.

Võtke siiami tõust kass ja kujutage teda ette kõikmõeldavates kaleidoskoobivärvides ning mustrites – ja saategi orientaalse lühikarvalise kassi. Inglisekeelses kirjanduses on orientaalidele pandud hüüdnimi ornamentals (orientals => ornamentals), kuna sellel tõul on registreeritud üle 300 erineva värvi- ja mustrikombinatsiooni. Seega on tõenäoliselt tegemist maailma kõige värvilisema tõuga. Populaarsemad värvid on must, shokolaad, sinine, lilla, valge, punane, kreem, kaneel, aprikoos, karamell. Mustritest: ühevärviline, erinevad triipude ja täppide kombinatsioonid (ingl.k. classic tabby, spotted tabby, ticked tabby, mackarel tabby), kilpkonn, kahevärvilised, millest üks värv on valge (ingl.k. bicolour). Kõik värvid ja mustrid võivad esineda veel koos varjundiga – hõbe, suits. Silmade värv erineb samuti siiamite omast – see on smaragdroheline.

Muus osas on välimus identne siiamitega – sale, elegantne, graatsiline figuur, pikad jalad, pikk sirge saba. Pea on kiilukujuline ja silmatorkavalt suurte kõrvadega. Kasukas on lühike ja siidine. Orientaalid armastavad sooja ja ei ole sobivad meie kliimas õues käimiseks.

Pikakarvaline orientaal

Lühikarvalistel orientaalidel on mitu lähisugulast. Üks neist on pikakarvaline orientaal, selle tõu nimetus oli 2004. aastani javanees. See tõug sündis balineesi ja lühikarvalise orientaali ristamise tulemusena 1970. aastatel. See on uusim tõug idamaiste kasside kategoorias, kuhu kuuluvad veel lisaks pika- ja lühikarvalisele orientaalile siiam ja balinees ehk pikakarvaline siiam. Rahvusvaheliste organisatsioonide nagu FIFE ( Federation International Feline) poolt tunnustati pikakarvaline orientaal 1985. aastal, CFA (Cat Fancier’s Organisation) poolt alles 1995.aastal.

Tektsi võib kasutada ainult kassid.ee-le viidates.

Kommentaarid

kommentaari