Türgi van

Türgi vani ajalugu

Türgi van (Turkish Van) on haruldane ja iidne tõug, mis arenes välja Kesk- ja Edela-Aasias. Tänapäeva asuvad sellel alal Iraan, Iraak, endise nõukogude liidu edelaalad ja Türgi idaosa. Van on piirkonnas levinud nimi, mida on antud paljudele linnadele ja küladele ning isegi järvele – Vani järvele. Seega ei ole mingi ime, et kohalikud andsid piirkonnast pärit ainulaadse mustriga kassile just selle nime. Inglismaale toodi nad esmakordselt 1955. aastal kui Türgi kassid, hiljem nimetati nad Türgi vaniks, et vältida segiajamist Türgi angooraga.

Kuigi tõul on iidne sugupuu, on Türgi van Ameerika Ühendriikides suhteliselt uus ning saabus riiki alles 1982. aastal. Neid peetakse oma kodumaal piirkonna varanduseks ega ekspordita välisriikidesse kergekäeliselt. Nad on haruldased ka piirkondades, kus nad on tuntud olnud juba sajandeid.

Türgi vani välimus

Türgi van on suur valge poolpikakarvaline kass, kelle peal ja sabal on värviline muster. Tõugu on nimetatud kahevärviliseks kassiks. Kasukal on kašmiiri tekstuur ja sellel ei ole aluskarva. Karv on ka veekindel, mis käib käsikäes ühe tõu iseloomujoonega – veearmastusega.

Türgi van iseloom

Türgi van
Türgi van

Türgi van on äärmiselt intelligentne ja loominguline kass. Samuti on tõug väga elav, armastav ja demonstratiivne lemmik. Nad vastavad sageli oma omanike jutule ning enamasti jääb neile viimane sõna.

Türgi vani kassid toovad sageli omanikule hiiri, palle ja kortsutatud pabereid ning väsitavad inimesed ära kaua enne seda, kui nad ise väsivad.

Tõu üks huvitav omadus on nende täitmatu uudishimu vee vastu. Mõni isend ei ole küll veest huvitatud, kuid enamus kastab jooginõudesse oma käppi, mänguasju ja küljealust või istub kraanikaussides ja vannides, oodates, et keegi kraani keeraks. Nad on abiks ka selliste tööde juures nagu nõudepesu ja istuvad sageli läheduses, kui omanikud end duši all pesevad.

Türgi vani kasukas

Türgi vani kasukat ei ole raske hooldada, sest neil ei ole villast aluskarva, mis võiks pusasse minna. Pesemine ei ole tavaliselt probleem ning mõned isendid isegi naudivad seda.

Tektsi võib kasutada ainult kassid.ee-le viidates.

 

Kommentaarid

kommentaari