Abessiinia

Abessiinia kassi ajalugu

Kuigi paljud arvavad, et Abessiinia kassid on püha Egiptuse kassi otsesed järeltulijad, on tõu täpne saamislugu segane. Kindlasti on tänapäeva Abessiinia kasside ja Egiptuse pronkskujudel ja maalidel kujutatud ning hauakambritesse maetuna leitud triibuliste kasside vahel olemas tugev sarnasus – mõlemal on pikk nõtke keha, suured kõrvad ja pikk saba. Abessiinia kasside kehakuju ja iseloomulik kasukas on hämmastavalt sarnane ka Aafrika metskassi omale. Tõug kanti esmakordselt Inglise tõuraamatutesse 1896. aastal. Kõige vanem tuvastatav Abessiinia kass asub Leideni muuseumis Hollandis. Sildi seisab domestica India, mis viitab päritolule samast piirkonnast. Uuemate uurimuste järgi paigutatakse vöödilise kasukaga Abessiinia kasside kodumaa India ookeani rannikule, Singapuri ja Sri Lanka vahele. Abessiinia kass on üks vanimaid tõuge ning tõenäoliselt on see maailma puhtatõuliste kasside looduslikule tõule kõige lähemal.

Abessiinia kassi välimus

Üldmuljelt on ideaalne Abessiinia kass kuskil Siiami kassi ja Birma kassi vahepeal – mitte nii ekstreemne, kui Siiami kass, kuid mitte nii mitmekülge, kui Birma kass. Abessiinia kass on väga ilus ja värvikirev kass, kellel on iseloomulik triibuline kasukas. Need triibud annavad Abessiinia kassile tema suhteliselt erilise n-ö metskassi välimuse. Loomad on keskmise suuruse ja kuningliku välimusega.  Nende kõva ja lihaseline keha annab tunnistust aktiivsusest ning huvist oma ümbruse vastu.  Abessiinia kass meenutab üle toa lipates metsikut jahikassi – ta on kiire ja võimekas.

Abessiinia kassi iseloom

Abessiinia kass
Abessiinia kass

Abessiinlane on armastav ja intelligentne kass, kes armastab väga inimesi. Ta on väga aktiivne ning armastab üle kõige suhelda ja mängida. Abessiinia kassid ei ole pidevad sülekassid, pigem soovivad nad iga su liigutusega kursis olla, aitavat telefonikõnet teha, ajalehte lugeda või voodit teha. Õigupoolest nõuavad nad enda kaasamist kõigisse perekonna ettevõtmistesse. Mis iganes see ka ei oleks, peab abessiinlane asjast igal moel osa võtma. Abessiinia kassid ei ole kõigile ideaalsed ning kui tema aktiivsusaste võib sind häirida, võib paremini sobida rahulikuma tõu valimine.

Abessiinia kassid on head koduloomad, kuid sageli võtavad nad pigem omaks täiskasvanud ja vanemad lapsed,  kui mudilased. Abessiinia kassid ei ole väga jutukad, neil on vaikne kellahelina sarnane hääl. Istumiseks eelistavad nad kõrgemaid kohti nagu tooli seljatoed, külmikud või kraapimispostid. Koertega saavad nad suurepäraselt läbi ja õpetavad neile väga kiiresti selgeks, kes tegelikult boss on. Abessiinlasi saab õpetada väikeseid esemeid ära tooma ning oma koerustükkide tõttu meeldivad nad sageli meestele, kellele varem enda arvates kassid ei meeldinud. Kui suhe on juba loodud, ei leidu abessiinlasest truumat tõugu. Valmistu selleks, et kass võtab su tervitustega uksel vastu ja ootab 10–15 minuti eraldamist mängimiseks. Inimesi armastavate kassidena võivad nad pikaks ajaks üksi jättes muutuda väga üksildasteks ning seetõttu on tark võtta kaks isendit korraga, et nad üksteisele seltsiks oleks.

Abessiinia kassi üldine tervis

Abessiinlased on üldiselt terves ja elavad oma elustiilist olenevalt ka teismeea lõppu. Nagu kõigi kasside puhul, tuleks neid hoida siseruumides, et vältida hulkuvatelt kassidelt nakkavate ja surmavate haiguste saamist. Vaktsineerimisi tuleks alati teha õige ajal ning läbivaatusi regulaarselt. Haiguste esimeste märkide ilmnemisel tuleks kohe pöörduda loomaarsti poole. Nagu paljudel kaslastel, on ka abessiinlastel suur oht haigestuda igemepõletikku. Selle põhjuseks on sageli vale toitmine, seega alustage kassipoegadele tooreste kanatiibade ja – kaelte söötmist juba väga varakult. See valmistab ette igemeid ja ennetab hambakatu teket.

Abessiinlastega on seostatud neeruhäiret nimega neerude amüloidoos ning arvatakse, et see on geneetiline. Haigus lõppeb sageli neerupuudulikkusega ja kassi prognoos on sageli halb. Seda haigust esineb ka paljudel teistes kassitõugudel, kuid kahjuks liigitavad loomaarstid selle valesti Abessiinia kasside haiguseks. Ainult mõned aretusliinid võivad aretada neerude amüloidoosiga kassipoegi, seega ei tohiks see takistada inimestel ostmast muidu suhteliselt terve tõu kasse. Vastutustundlikud aretajad teevad kõik endast oleneva, et vältida terviseprobleemide edasikandmist ning seetõttu on kassipoega ostes oluline valida lugupeetav aretaja, kellega on võimalik arutada kõiki abessiinlasi puututavaid asju, sh terviseprobleeme.

 

Tektsi võib kasutada ainult kassid.ee-le viidates.

 

Kommentaarid

kommentaari