Kassi omamine peres aitab palju kaasa laste vastutustundlikkuse arendamisel. Kassidega koos kasvavad lapsed on seltskondlikumad nii inimeste kui ka loomadega. Lastel on ka paremad suhtlemisoskused. Kassiga koos elavatel lastel on erinevate looma allergiate väljakujunemine vähem tõenäolisem. Vahel võivad lapsed olla aga lemmikloomadega liiga entusiastlikud, seega ei tee paha neile veidi õpetusi jagada.
Imikud
Kasside suhtumine vastusündinute lastesse sõltub kasside geneetikast, isikupärast ja kogemustest.
Konfliktide vältimiseks asetage kassi magamisase, söögi- ja veekausid, mänguasjad, liivakastid jne. tegevusrohketest paikadest kaugemale.
Väikelapse juuresolekul soovib kass süüa, puhata ja magada kõrgematel, kättesaamatutes kohtades. Kassile „varjupaiga“ pakkumiseks võiksite tema magamisaseme paigutada nt laua või riiuli peale. Kassi liivakast ei ole mängimiskoht. Paigaldage kastile kaas või paigutage see ümber väikelastele kättesaamatusse kohta.
Uue pereliikme ilmumine muudab kassi territooriumi lõhnasid ja võib põhjustada kassi tujude muutumist. Mõned hakkavad mossitama, teised võivad erutuda või püüavad uusi lõhnu kas siis suunäärme eritisega või uriiniga ülemärgistada. Kasse rahustavad feromoontooted on saadaval loomakliinikutes. Piserdage neid enne lapse saabumist uutele asjadele.
Maiuste ja lisatähelepanu pakkumine on mõlemad head viisid, et kass lapsega paremini kohaneks. Kassi liigne hellitamine ja rahustamine lapse saabumisel ei ole mõttekas. See vaid suurendab kassi ärevust. Laske kassil maha rahuneda või hakake temaga teises toas mängima.
Kassi tavapärase elu jätkumine on väga oluline. Kui igapäevast rutiini on vaja aga muuta, püüdke see sisse viia võimalikult vara.
Vanemad lapsed
Paljudele kassidele meeldib väikelastega kooselamine, sest see tähendab rohkem külalisi ja seega ka rohkem tähelepanu! Kuid kui lapsed saavad vanemaks ja liiguvad rohkem ringi, muutub olukord ka kasside jaoks. Roomavad või ringi paterdavad lapsed võivad kassi ootamatult haarata ning lapse kilked ja karjed võivad kassi jaoks ehmatavad olla. Selles staadiumis on oluline leida kassile sobivaid paiku ja pakkuda talle maiusi. Kass võib olla vägagi häiritud, kui laps teda pikka aega taga ajab või jälitab.
Vanemad peaksid nii kassil kui ka lapsel silma peal hoidma seni, kuni laps on küllalt vana ja mõistab, et kassi peab rahulikult ja õrnalt kohtlema ning oskab aru saada, millal kassile tähelepanu osutada ja millal mitte. Ärge lubage lapsel kassi sülle võtta enne, kui laps on küllalt tugev ja oskab teda õigesti hoida.
Mõned nõuanded
•Rääkige lapsele, et kassile ei meeldi kui teda taga aetakse.
•Näidake neile, kuidas kassi hellalt paitada. Väikelastel on kombeks kassi patsutada, mis kassidele aga eriti ei meeldi.
•Õpetage lapsele kust kassi silitada – pea pealt ja piki selga. Kui kassid end nt mängimise ajal selili keeravad, tahavad paljud lapsed ka kõhtu paitada. Kuid paljud kassid on kõhu alt väga tundlikud ja võivad enesekaitseks küünistada. Ja muidugi ei tohi kassi kunagi sabast sikutada.
•Kassi peab alati rahule jätma kui ta sööb, käib liivakastis või magab.
•Lapsed peaksid alati pärast kassi silitamist käed puhtaks pesema.
•Aidake lapsel kassiga mängida ka mänguõngede ja pallidega või laske neil taskulambiga valgust seinale näidata.
•Kassi ja lapse mängimise ajal või kassi silitamise ja kammimise ajal olge ise juures ja jagage õpetusi.
•Proovige nii lapsele kui kassile nende omavaheline suhe nauditavaks muuta, ning pakkuge hea läbisaamise korral kassile maiusi ja lapsele maiustusi.