Eaka kassi eest hoolitsemine

Üldjuhul on kassi eluiga pikem kui koeral. Tänu korralikule meditsiinilisele hoolitsusele, aktiivsele eluviisile, headele geenidele ja õnnelikele juhustele võib kass elada kuni 20 aastat või isegi rohkem.

Aastatega kassi keha muutub. Olulised kehafunktsioonid hakkavad aeglustuma või tekivad talitlushäired. Nagu inimestel, hakkavad ka kassidel meeled halvenema — nõrgestuvad nägemine, kuulmine, maitsmine ja haistmine. Isu võib väheneda ja väga eakad kassid muutuvad kõhnemaks — õlad ja selgroog on rohkem silmatorkavad. Kui muutute nende tegurite suhtes murelikuks, võtke ühendust veterinaariga.

Eakamad kassid on vastuvõtlikumad ka haigustele. Joogijanu vähenemisest tingitud neeruhaigus on eakate kasside seas laialt levinud. Niisamuti ka hüpertüreoidism — türeoidhormooni liigne eritus.

Erinevusi võite märgata ka kassi käitumises. Kõrgele eale viitavad näiteks mälukaotus, meeltesegadus ja hädade tegemine väljaspool liivakasti. Kassile ei pruugi enam süles meeldida või ta kõnnib mööda tuba kräunudes ringi, ilma mingi otsese põhjuseta. Rahustage kassi võimalikult palju ja kui muutute murelikuks, võtke ühendust veterinaariga.

Piisava armastuse ja tähelepanuga saab kass nautida helget ja väärikat vanaduspõlve.

Õige meditsiiniline hoolitsus. Eaka kassi puhul on regulaarsed läbivaatused kohustuslikud. Lisaks iga-aastastele vaktsineerimistele ja läbivaatustele küsige veterinaarilt ka spetsiaalse vanaduskontrolli kohta — vere (neeru ja türeoidi funktsioon), uriini, südame, kehakaalu ja üldise seisundi määramiseks. Ärge unustage vaktsineerimisi, kuna eakama kassi immuunsüsteem ei ole enam nii tugev. Kirjutage üles ka kõik ohumärgid, et nendest oma veterinaarile teatada.

Aktiivsena püsimine. Ülekaalulisus ja liigesepõletik on eakatel kassidel levinud probleemid. Seetõttu on korrapärane liikumine vägagi oluline.

Igapäevased toimetused. Kassi tegevuses hoidmine on hea nii üldisele tervisele kui ka mentaalsele ja emotsionaalsele heaolule.

Terve nahk ja karvkate. Korrapäraste toimingute hulka peaks kuuluma ka iganädalane kassi harjamine. See stimuleerib ja masseerib kassi kangeid liigeseid.

Terved hambad ja igemed. Regulaarne hammaste hoolitsus on väga oluline, kuna eakamad kassid on vastuvõtlikumad igemehaigustele ja hambakatu tekkele. Külastage korrapäraselt veterinaari ning kontrollige ka kodus kassi hambaid ja igemeid.

eakas kass
eakas kass

Vajalikud toitained. Lisaks regulaarsele veterinaarkontrollile, on oluline teada ka eaka kassi toitainete vajadusi. Seitsmeaastased kassid ja vanemad ei ole enam nii aktiivsed ja nende ainevahetus aeglustub, seega ei vaja nad enam väga kaloririkast toitu. Keha hea seisundi säilitamiseks muutuvad olulisemaks kvaliteetsed ja lihtsalt seeditavad proteiinid.

Eaka kassi toit peab energia tagamiseks sisaldama kontsentreeritud, kõrgekvaliteetseid, vähese rasvasisaldusega proteiine ja lihtsalt seeditavaid süsivesikuid. Põhimineraalid toetavad vananevaid liigeseid; vitamiinid koos proteiinidega aitavad võidelda haiguste vastu.

Lemmikloomatoitude tootjate väljatöötatud eaka kassi toidud vastavad muutunud toitainete nõuetele ja toitumisharjumustele. Seega saab teie kass ka eakana söögikordasid täiel rinnal nautida.

Pakkuge kassile alati värsket vett, kuna eakad kassid peavad rohkem jooma.

Tualeti kasutus. Kassid võivad vananedes oma hädasid liivkastist väljaspool teha. Sellisel juhul viige kass kõigepealt veterinaari juurde kontrolli. Vahetage ka liiva sagedamini ning hankige nt suuremad ja sügavad liivakastid. Muutke kastide asukohti ja vahetage välja kastide kaaned. Kui kass on harjunud õues oma hädasid tegema, kuid pole selleks eakana enam võimeline, tutvustage talle liivakasti kasutamist.

Kodused mugavused. Võimaldage kassile võimalikult palju soojust. Asetage magamisasemele nt pudeleid sooja veega või soojenduskott. Kassi ase peaks olema jäikade jalgade tõttu lihtsalt juurdepääsetavas kohas. Vältige muutusi ja püüdke leida kassile vaiksem koht omaette olemiseks, eriti siis, kui peate näiteks kodus pidu. Kassile mõnusaks äraolemiseks võiksite kodus põletada nt aroomiteraapia õlisid. Basiilik mõjub hästi depressioonis või närvilisele kassile; kummel ja lavendel toovad hingerahu; kaneel ja piparmünt ergastavad uniseid kasse.

Lõppkokkuvõttes kohanevad paljud kassid vanaduspõlvega hästi. Kassi elutempo aeglustub, ta ei käi enam jahti pidamas ja mängib vähem ning võib hakata rohkem huvi tundma teie toimingute vastu. Leppige sellega, et teil on kodus eakas kass ning nautige tema seltsi.

 

allikas : siin

Kommentaarid

kommentaari