Oleme tihti kuulnud müüti, et kassi toit on piim ja kala, et kassid peavad sööma kõike. Samuti kahjuks arvatakse, et õues käivat kassi ei ole üldse vaja toita, sest kass toidab ennast ise.
On palju vaieldud selle üle, kas kassile tohib pakkuda piima või mitte. Nii nagu inimestegi hulgas, leidub kasside hulgas selliseid, kelle seedimine piima ei talu ning neid, kellele piim väga sobib. Tuleb lihtsalt oma kassi jälgida; kui kass on söönud piima ja peale seda on tal näiteks kõht lahti, siis piima anda ei tohiks. Piima saab edukalt asendada muude piimatoodetega, näiteks maitsestamata kohupiim, hapukoor (soovitavalt väherasvane) või maitsestamata jogurt, miks mitte ka keedetud muna väikestes kogustes.
Kindlasti ei tohi asendada vett piimaga, kassile ei ole piim mitte jook, vaid söök. Looduses ei olnud kassi esivanematel võimalik ainult kalast toituda, kass on siiski lihasööja ning kala ei tohiks talle anda tihedamini kui 1–2 korda nädalas. Kala sisaldab rohkesti mineraale ning ainult kala süües võib kass kergesti haigestuda neeru- ja kuseteede haigustesse.
Kindlasti ei rahulda piima- ja kaladieet kassi organismi kõiki vajadusi. Kass, nagu iga teine elusolend, vajab värsket ja kvaliteetset toitu. Näljaga sööb ka inimene kõike, ise küsimus on, kas see on tervislik. Tänaval ja õues iseenese hooleks jäetud kass elab ligikaudu viieaastaseks, koduse, hästi hoolitsetud lemmikloomana võib kass elada 15–20 aastat.
Selleks, et saada vajalik kogus kaloreid, peab kass püüdma ja sööma päevas keskmiselt kümme hiirt. Tavaliselt ei piisa püütud jahisaagist kassi energiavajaduse rahuldamiseks. Ka peamiselt õues elav kass vajab korralikku toitmist.
Väga hea ja kasulik kassi tervisele on täisväärtuslik kuivtoit, mis kindlasti tasub osta kas kliinikust või loomapoest ja mitte supermarketist. Kvaliteetkrõbinad on küll kallimad kui poetoidud, ent erinevalt marketikrõbinatest ei sisalda nad nn ballasti, seega sööb kass neid tegelikult palju vähem. Lisaks sisaldavad nad aineid, mida kasside organismil vaja on.
Eriti kuivtoidu puhul on oluline silmas pidada, et kiisul oleks kogu aeg saadaval jahe ja puhas joogivesi.
Loomaarstide sõnul satub üha enam loomakliinikutesse kasse, kellel on tekkinud tänu marketikrõbinate söömisele väga rasked neeru- ja põieprobleemid, näiteks põiekivid, mis nõuavad väga kallist ravi ning kunagi ei ole kindel, kas lemmik selle ravi ka üle elab.
Kassidele võib toiduks anda ka konserve. Konservidest ei soovitata anda lemmikule odavaid marketikonserve, mida küll sageli nii teles, lehtedes kui ka lausa tänavatel ilusate reklaamidega reklaamitakse, sest nendes koostis on paraku samuti ebakvaliteetsem ning sageli želee, mis kassile küll väga maitseb, sisaldab suures osas kõiksugu säilitusaineid, mis võivad looma tervisele halba teha. Võrdluseks võib tuua kasvõi kartulikrõpsud, mis ju samuti inimestele väga maitsevad, ent tervisele teps mitte head ei ole.
Tubase kassi toitmine
Kassi vormis hoidmine on tubase looma puhul suurim probleem. Tavaliselt on steriliseeritud, soojas ja piiratud keskkonnas elaval kassil liikumiseks vähe võimalusi. Sellise passiivsema eluviisiga kassidel on oma kehavormi säilitamine palju raskem kui õues käival kassil.
Esmane soovitus toakassiomanikele on vältida kassi ületoitmist. See võib põhjustada ülekaalulisust ja mitmeid tervisprobleeme, sh diabeedi riski suurenemist. Ületoitmine on eriti levinud selliste omanike seas, kes jätavad kassile terveks päevaks toidu ette. Sellisel juhul on eluliselt oluline pakkuda kassile täpselt kaalutud kogus toitu, mis vastab kassi energia vajadustele – ja mitte grammigi rohkem.
Kuna te veedate tubase kassiga rohkem aega, on toidu mõju kassi tervisele kergemini märgatav: ilus karvkate, säravad silmad, toidu seeditavus ning rooja ja uriini lõhn ja konsistents liivakastis. Need kõik viitavad toidu tõhususele.
Ootuste kohaselt on välja töötatud mitmeid tubase kassi vajadustele vastavaid toite.
- Proteiinirikkad ja vähese rasvasisaldusega toidud aitavad säilitada kassi kehavormi saledana.
- Toidud sisaldavad kontrollitud mineraalide tasakaalu, et vähendada urinaarprobleemide riski.
- Seedimatute kiudainete kõrge tase tähendab madalamat kalorsust kui ka aitavad lihtsustada allaneelatud karvade seeditavust ning vähendavad karvapallide teket.
- Spetsiaalne käärimisvõimeline kiudaine vähendab liivakasti jäetava sisu lõhna, optimeerides soolestiku baktereid.
- Kergesti seeditavad koostisosad vähendavad rooja hulka.
- Tubaste kasside terve naha ja karvkatte tagamiseks on olulised ka toitainete lähteained.
allikas : siit